Adaptacja do przedszkola

Etap I

Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w jego życiu społecznym. To także wielki sprawdzian dla większości rodziców. Aby okres adaptacyjny przebiegał łagodniej, możemy wprowadzić dziecko w świat przedszkola zaczynając już od teraz.
Proces adaptacji przedszkolnej dzielimy na dwa etapy:

• Pierwszy (przed 1 września), podczas którego przyzwyczajamy dziecko, do pójścia do przedszkola;
  • Drugi (po 1 września), podczas którego dziecko przyzwyczaja się do nowego środowiska, w które już wkroczyło.

W obu momentach, rodzice mogą pomóc pociesze spokojniej zaakceptować nową sytuację w ich życiu. Proponujemy kilka rad, aby oswoić swój i dziecka niepokój.

Etap I – przed pierwszym września

1. Bądź pewny własnej decyzji, co do posłania dziecka do przedszkola. Przekonanie, że przedszkole jest najlepszym miejscem stymulującym rozwój dziecka, to połowa sukcesu.
  2. Porozmawiaj z dzieckiem o tym jak wygląda życie przedszkolne. Przedstaw jego pozytywne strony, ale nie wymyślaj nierealnych szczegółów, które nigdy się nie spełnią. O zabawkach, których nigdy nie widział, o paniach, które jak wróżki potrafią zaczarować przedszkole w cudowny świat zabaw. Dziecko nie zrozumie takich przenośni i poczuje się zawiedzione. Nie przemilcz także faktu, że pozostanie pod opieką kogoś innego i czasem może poczuć się smutne.
  3. Nie wyrażaj swych obaw w obecności dziecka. Nie mów znajomym, że mały może sobie nie poradzić lub że Ty masz złe wspomnienia z przedszkola.
  4. Stopniowo włączaj dziecko do kontaktów z przedszkolem. Odwiedzajcie placówkę, uczestniczcie w zajęciach adaptacyjnych.
  5. Umożliwiaj dziecku kontakty z rówieśnikami.
  6. Dostarcz doświadczeń rozstania z rodzicami i pozostawania z innymi dorosłymi. Niech dziecko wie, że nie opuszczasz go na zawsze, lecz wrócisz po nie w umówionym czasie.
  7. Usamodzielniaj dziecko. Proponuj, aby samo jadło, zgłaszało potrzebę korzystania z toalety. Zachęcaj do samodzielnego ubierania niektórych części garderoby (czapka, buciki, spodenki).
  8. Naucz dziecko, aby wyrażało swe potrzeby. Wytłumacz mu, że może i powinno poprosić o pomoc, gdy jej potrzebuje. Pani nie domyśli się wszystkiego, ale bardzo chętnie pomoże.
  9. Razem z dzieckiem zrób wspólne przygotowania do 1 września. Razem wybierzcie kapcie, w których będzie chodziło w przedszkolu. Pamiętaj aby były pełne, wygodne i bezpieczne. Może kupicie worek z ulubionym bohaterem.

Niech wszystkie przygotowania będą czasem radości i wspólnie spędzonych chwil.
Powodzenia!