Dzień Jabłka

Światowy Dzień Jabłka obchodzony był 28 września, a w Iskierce świętowaliśmy dziś! Czy wiecie, że co czwarte jabłko w Europie pochodzi właśnie z Polski? Jak tu więc nie świętować chrupiąc przy tym pyszne polskie jabłka! Dzieciaki dowiedziały się dziś wiele na temat walorów tego owocu, wykonywały prace plastyczno-techniczne a jako niespodzianka do przedszkolnych sal zawitał mini teatrzyk z przedstawieniem „Entliczek -pentliczek”. Znany nam wszystkim wiersz Jana Brzechwy ubogacony zabawnymi tekstami wpasował się idealnie w nasze święto. Śmiechu było co niemiara! W roli kelnera wystąpiła znakomita Pani Krysia, a podwójną rolę narratora i robaczka odegrała niezastąpiona pani Alicja. Szkoda, że nie mogliście być z nami!

 

entliczek-pentliczek1

entliczek-pentliczek2

entliczek-pentliczek3

entliczek-pentliczek4

entliczek-pentliczek5

entliczek-pentliczek6

entliczek-pentliczek7

~ Entliczek-pentliczek ~

Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek,
A na tym stoliczku pleciony koszyczek,

W koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek,
A na tym robaczku zielony kubraczek.

Powiada robaczek: I dziadek, i babka,
I ojciec, i matka jadali wciąż jabłka,

A ja już nie mogę! Już dosyć! Już basta!
Mam chęć na befsztyczek! I poszedł do miasta.

Szedł tydzień, a jednak nie zmienił zamiaru,
Gdy znalazł się w mieście, poleciał do baru.

Są w barach – wiadomo – zwyczaje utarte:
Podchodzi doń kelner, podaje mu kartę,

A w karcie – okropność! – przyznacie to sami:
Jest zupa jabłkowa i knedle z jabłkami,

Duszone są jabłka, pieczone są jabłka
I z jabłek szarlotka, i kompot, i babka!

No, widzisz, robaczku! I gdzie twój befsztyczek?
Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek.

Jan Brzechwa

Udostępnij