Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. My w tym roku w naszym przedszkolu świętowaliśmy go 3 marca organizując dzieciom zabawy z „mową i słowem” w roli głównej.

Ćwiczyliśmy buzię i język podczas bajkowej zabawy artykulacyjnej. Młodsze dzieci bawiły się słowem tworząc liczbę mnogą i budując zdania do przedstawionych na obrazkach rzeczowników. Nie zabrakło także wymyślania rymów oraz odgadywania zagadek słownych tzw. homonimów. Starsze grupy odczytywały rebusy oraz poznawały gwarowe odpowiedniki znanych słów. Dodatkowo, wszystkim przedszkolakom towarzyszyła zabawa muzyczno – ruchowa o pierwszej literce alfabetu.

Przedszkolne korytarze także kryły językowe niespodzianki takie jak: humorystyczne rymowanki, łamańce językowe i słowno – obrazkowe rebusy.

Dodatkowo, każda z grup przygotowała pracę plastyczną: graficzny zapis głosek typowych dla języka polskiego takich jak: „ś”, „ć”, „sz”, „cz”, „ę”, „ą”.

Dorota Wyleżoł Agnieszka Maj

Przedszkolne logopedki „Iskierki”


Udostępnij