Dzień KSIĄŻKI

 

02.04 – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

ksiazka-ruchomy-obrazek-0032

 

     To święto nie przez przypadek obchodzone jest drugiego kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się duński bajkopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak: „Brzydki kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa śniegu”.

 

Święto zostało uchwalone w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo. Impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska również była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki w 1979 roku.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom.

 

Dlaczego warto czytać dzieciom?

  • książki dostarczają wiedzy,
  • rozwijają wyobraźnię, pamięć,
  • uczą logicznego myślenia,
  • kojarzenia faktów.

 

Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie.

 

Udostępnij