Cztery pory roku – jesień

 

W środę 5 listopada, wybraliśmy się (grupa IV) do Muzeum Etnograficznego na warsztaty pt.: „Cztery pory roku – jesień” 🍂

Tak to już jesień, dobrze, że bus podwiózł nas pod wejście do Muzeum. Zimne kropelki na szczęście nas nie zmoczyły, bo szybko schowaliśmy się w środku. Po zawieszeniu kurtek na haczyki, przyszła Pani przewodnik, która po przedstawieniu się, zaprosiła nas do jednej z izb, gdzie zaczęła opowiadać jak kiedyś żyli ludzie i jak sobie radzili jesienią. Kto zajmował się sprzątaniem w domach, kto pomagał znosić owoce, jarzyny do gospodarstw i gdzie były zwierzęta. Okazało się, że nawet dzieci nie miały łatwego życia i nie tylko się bawiły- trzeba było pomagać rodzicom. Ale ta pomoc była przyjemna, a efekty pracy dawały każdemu wielką satysfakcję. Dowiedzieliśmy się jakie kiedyś nosili ludzie ubrania jesienią- do pracy w polu, ale także jakie mieli stroje na ważne uroczystości. Poznaliśmy etymologie słów – wrzesień / październik / listopad. Napychaliśmy buty słomą,  segregowaliśmy jedzenie dla zwierząt, ubieraliśmy czapki (odpowiednie na daną porę roku), poznawaliśmy jak wyglądały dawniej ule, bawiliśmy się w drzewa i opadające listki,  przypomnieliśmy sobie wygląd jesiennych liści i wiele więcej, a na koniec z odrysowanych przez siebie dłoni, stworzyliśmy piękne jesienne dzieła.
Na sam koniec, zrobiliśmy sobie pamiątkowe „selfie” 📷👍

 

To był naprawdę udany jesienny dzień – a pogoda deszczowa nam nie straszna! nic a nic! ☔

 

zdjecie1 zdjecie2 zdjecie3 zdjecie4 zdjecie5 zdjecie6 zdjecie7 zdjecie8 zdjecie9 zdjecie10 zdjecie11 zdjecie12 zdjecie13 zdjecie14
zdjecie16 zdjecie17 zdjecie18 zdjecie19 zdjecie20 zdjecie21 zdjecie22 zdjecie23 zdjecie24 zdjecie25 zdjecie26 zdjecie27
zdjecie29 zdjecie30 zdjecie45 zdjecie32 zdjecie33 zdjecie34 zdjecie35 zdjecie36 zdjecie37 zdjecie38 zdjecie39 zdjecie40 zdjecie41 zdjecie42 zdjecie43 zdjecie44

 

Udostępnij