Tłusty czwartek

„Taki mały, taki duży może pączki jeść!…” –
czyli ŚWIĘTO PĄCZKA w naszej „Iskierce”.

 

„Pączki dla każdego – dużego, małego

słodziutkie, pachnące, świeżutkie, gorące

kiedy je skosztujesz – niebo w buzi czujesz…”

 

Tradycja Tłustego Czwartku mówi, że tego dnia można…ba! A nawet powinno się objadać!…Oczywiście przede wszystkim faworkami i pączkami, które
w ten wyjątkowy czwartek w roku królują na naszych stołach.

Tych smakołyków nie zabrakło tego dnia również w naszym przedszkolu. Już od rana wszystkie dzieci poznawały tradycje związane z obchodami Tłustego Czwartku…Przedszkolaki były bardzo zdziwione, kiedy dowiedziały się, że kiedyś pączki były zjadane z tłustym mięsem, boczkiem czy skwarkami, a nie
 z pyszną słodziutką konfiturą. Dlatego jedząc pączki na drugie śniadanie uważnie sprawdzały, czy nie dostały przez pomyłkę zamiast pysznego pączusia, takiego nadzianego mięskiem. „Ale pyszne i słodziutkie!” – rozlegały się głosy na sali, a najlepszym dowodem na to, że to nie był żaden psikus były buzie umorusane marmoladą i cukrem pudrem 😊

1 2

Ponadto dzieci tego dnia przypomniały składniki i sposób przygotowania pączków i faworków oraz miały okazje wykonać różne „pączkowe zadania”
np. rzucanie „pączkiem” do celu, rozwiązywanie quizu, a także doskonaliły umiejętności matematyczne przeliczając pączki i dopasowując ich ilość do podanych cyfr oraz kolorując obrazek według podanego szyfru, ale najlepiej bawiły się głośno śpiewając piosenkę „Taki mały, taki duży może pączki jeść!” By tradycji stało się zadość – chrustem i pączkami przedszkolaki częstowały także Rodziców – dziś przecież każdy musi zjeść pączka na szczęście.

3

…A Tłusty Czwartek to nie jedyna uroczystość jaka czekała na przedszkolaków tego dnia…bowiem tuż po obiedzie rozpoczął się kolorowy BAL KARNAWAŁOWY!

Udostępnij