Dzień GÓR

DZIEŃ GÓR

1.

13 grudnia 2018r obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Gór. Z pomocą rodziców  i dziadków w każdej grupie powstał kącik regionalny w którym gromadziliśmy eksponaty, zdjęcia , elementy stroju ludowego charakterystyczne dla regionu . Dzieci wzięły udział w zajęciach , podczas których  utrwaliły wiedzę na temat gór , charakterystycznego   ukształtowania terenu ,  zwierząt i rośliny oraz górali którym  udało się zachować tradycyjne elementy kultury począwszy od gwary, przez ubiór, obrzędy, rękodzieło aż do muzyki.

Punktem kulminacyjnym obchodów było spotkanie z p.  Wojtkiem   tatą Tomka z grupy VII, instruktorem narciarstwa, miłośnikiem gór i wytrawnym turystą, który opowiadał dzieciom o swoich wędrówkach  i przygodach na górskich szlakach. Dzieci oglądały filmy z wypraw w góry Tomka i jego taty, podziwiały piękne krajobrazy, dowiedziały się co należy zabrać ze sobą wybierając się na wycieczki górskie oraz poznały zasady bezpiecznego  zachowania się na szklakach. Największą atrakcją spotkania był pokaz  specjalistycznego plecaka wyposażonego w  detektor lawinowy, łopatę, sondę i poduszkę powietrzną oraz opowiadanie  o tym   jak przy użyciu tego sprzętu odnaleźć osoby zasypane przez lawinę. Ogromne emocje wzbudziła prezentacja otwarcia poduszki powietrznej. Jej działanie polega na tym, że w momencie zejścia lawiny osoba, która ma go na sobie taki plecak , za pomocą specjalnego uchwytu może uruchomić butlę ze sprężonym powietrzem. Dzięki temu w ciągu 2-3 sekund z plecaka wyskakuje poduszka powietrzna, która utrzymuje człowieka na powierzchni lawiny i ułatwia odnalezienie i dotarcie do niego z pomocą. Wszystkim dzieciom bardzo podobały się opowieści Tomka i jego taty i na pewno zachęciły wiele  z nich wędrówek po pięknych górskich szlakach.

2.

W drugiej części spotkania dzieci zaprezentowały piosenki i tańce góralskie. Ubrane w stroje regionalne przedszkolaki pięknie zaśpiewały znane i mniej nieznane utwory między innymi”

Hej górol ja se górol” , ” Owieczki”, „W murowanej piwnicy” oraz „Na Rusinowej Polanie” pięknie zaaranżowaną         i zaśpiewaną prze grupę VII piosenkę z repertuaru Baśniowej Kapeli. Na koniec dnia dzieci wraz z rodzicami mogły skosztować różnych rodzajów góralskiego sera oscypka przy zorganizowanym w holu kąciku góralskim i poczuć się jak na pięknym polskim Podhalu.

III gr