Odkrywamy Solilandię – starszaki w kopalni

My starszaki z grupy VI i VII lubimy aktywnie spędzać czas.

28 kwietnia wczesnym rankiem, wybraliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie przeżyliśmy pełną przygód wędrówkę przez zabytkowe podziemia, połączoną z odkrywaniem sekretów krainy Solilandii.

Ponieważ jesteśmy chętni do wszelakich działań, otrzymaliśmy od pana przewodnika zadanie odnalezienia (za pomocą mapy i latarek) bajkowych postaci i przedmiotów ukrytych w kopalni. Nasze poszukiwania doprowadziły nas do skrzata kopalnianego Soliludka. W pięknej grocie , przygotowanej specjalnie dla małych turystów, razem z Soliludkiem wzięliśmy udział w grach i zabawach przygotowanych przez samego Skarbnika kopalni. Niektórzy z nas  wcielili się w role rycerzy i górników aby odnaleźć i podarować pięknej królewnie pierścień z kryształów solnych. Wspólnymi siłami rozwiązaliśmy  też  niełatwy quiz, a dla odpoczynku wysłuchaliśmy fragmentów książki „ Solilandia – pamiętnik wielickiego skrzata.” Po spotkaniu ze Skarbnikiem trasa turystyczna poprowadziła nas w miejsca gdzie mogliśmy podziwiać malownicze jeziora solankowe, wykute w soli chodniki i komory, kaplice pełne rzeźb solnych, w tym najpiękniejszą z nich – Kaplicę Św. Kingi. W zespole kilku komór mogliśmy  obejrzeć oryginalne urządzenia i narzędzia górnicze służące w dawnych czasach do wydobywania i transportu soli. Dodatkową atrakcją dla nas był obiad serwowany przez podziemną restaurację. Historia, legendy i tajniki zabytkowej kopalni jakie poznaliśmy sprawiły, że nasza wycieczka stała się prawdziwą interaktywną lekcją dla małych odkrywców!