PROCEDURA PRZEPŁYWU INFORMACJI POMIĘDZY PRZEDSZKOLEM A RODZICAMI W PRZEDSZKOLU „ISKIERKA”

Podstawa prawna:

• Statut Przedszkola „Iskierka”
  • Regulamin Rady Pedagogicznej
  • Regulamin Rady Rodziców
  • Konwencja z 20 listopada 1989r.o prawach dziecka
    (Dz.U.1991 nr 120, poz.526 ze zmianami).
  • Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych
    (test jedn.: Dz.U. 2002 nr 101, poz. 926 ze zm.).
  1. Dyrektor przedszkola odpowiada za organizacje przepływu informacji między przedszkolem a rodzicami.
  2. W przekazywaniu informacji uczestniczą wyznaczeni pracownicy przedszkola według kompetencji:
    1. dyrektor – zasady funkcjonowania placówki,
      – organizacja placówki,
      – ogólne zadania dydaktyczno – wychowawcze.
    2. nauczyciel grupy – organizacja pracy w grupie
      – rzetelna, bieżąca informacja o dziecku
      – szczegółowe zamierzenia wychowawczo – dydaktyczne
    3. kierownik administracyjno – gospodarczy – żywienie
    4. pomoc nauczyciela – informacje dotyczące zadań opiekuńczych (posiłki, czynności higieniczne, odpoczynek).
  3. Informacje przekazywane są:
    1. ustnie (zebrania ogólne, zebrania grupowe, kontakty indywidualne i telefoniczne)
    2. pisemnie (ogłoszenia i komunikaty, gazetki dla rodziców, arkusze obserwacyjne, zeszyty kontaktów z rodzicami)
  4. Na zebraniach grupowych omawiane są mocne i słabe strony wyłącznie całej grupy.
  5. Szczegółowe informacje o rozwoju i zachowaniu dziecka omawiane są podczas rozmów indywidualnych z rodzicami dziecka.
  6. Każde spotkanie z rodzicami musi przebiegać w warunkach zapewniających poczucie bezpieczeństwa i właściwej komunikacji.
  7. Rodzice mają prawo zgłasza uwagi na temat funkcjonowania przedszkola z zachowaniem drogim służbowej: nauczyciel – dyrektor – organ nadzorujący i prowadzący.
  8. Rodzice mają obowiązek poinformować przedszkole o:
    – stanie zdrowia dziecka,
    – wyjątkowych sytuacjach rodzinnych,
    – czasowym powierzeniu opieki innym osobom w związku z wyjazdem zagranicznym
    /potwierdzone notarialnie/.
  9. Rodzice mają obowiązek na bieżąco śledzić ogłoszenia i komunikaty dotyczące działalności przedszkola.
  10. Rodzice zobowiązani są do systematycznej współpracy z nauczycielem w zakresie wychowania i rozwoju dziecka.