Spotkania ze sztuką – Cricoteca

„W twórczości Tadeusza Kantora , przedmioty mają szczególny status.

Niosą treści, przywołują wspomnienia, inspirują do poszukiwania nowych znaczeń i skojarzeń.

Mimo, że mają „najniższą rangę”- bywają niezwykłe.”

Mieliśmy okazję przekonać się o tym, podczas wycieczki do Cricoteki w czasie ferii zimowych.
Na warsztatach „ Foto album i foto kolaż” odkryliśmy znaczenie  zdjęć, które każdy z nas ma w domu i wspólnie z rodzicami czy dziadkami oglądał w niejednym albumie.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od poszukiwania  czarno- białych fotografii.
Nie było to wcale łatwe, zwłaszcza że były one dobrze ukryte  pod białą szybą . Każdy z nas poczuł się jak prawdziwy odkrywca wydrapując spod tafli bieli swoje zdjęcie – „skarb”.
Od momentu odkrycia skarbu zaczęła się prawdziwa zabawa.

Najpierw  poznanie znaczenia zdjęć, budowanie skojarzeń,  potem  malowanie wodą,  a w końcu tworzenie niezwykłych kompozycji – wycinanie, wydzieranie, kolorowanie, dorysowywanie i doklejanie elementów. Kreatywnym zabawom towarzyszyły: muzyka, rozmowy i  śmiech. Szare smutne fotografie zamieniły się w istne dzieła sztuki , każdy z nas miał poczucie sprawstwa, bo przecież każda praca była inna, ciekawa i niepowtarzalna.

Poczuliśmy się jak prawdziwi artyści. Szkoda tylko że Tadeusz Kantor tego nie widział.

zdjecie1 zdjecie2 zdjecie3 zdjecie4 zdjecie5 zdjecie6 zdjecie7 zdjecie8 zdjecie9 zdjecie10 zdjecie11 zdjecie12

(IIIgrupa)