Spotkanie z IPN

SPOTKANIE Z IPN

W październiku odbyło się  w naszym  przedszkolu spotkanie dzieci z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej.

Przedszkolaki dowiedziały się, że Instytut Pamięci Narodowej  zajmuje się historią naszej Ojczyzny, czyli tym, co wydarzyło się na przestrzeni minionych  lat w  naszym  kraju.

W związku z obchodzoną w tym roku 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji  multimedialnej, która  przypomniała małym odbiorcom historię powstania naszego państwa w oparciu o znaną dzieciom  „Legendę o Lechu, Czechu  i Rusie”.

IPN ..

Dzieci poszerzyły również wiedzę na temat  symboli narodowych: godła, hymnu i flagi Polski.

Dowiedziały się  również w jaki sposób zmieniały się elementy naszego godła na przestrzeni wieków.

Dużo uwagi prowadzący warsztaty poświęcili , wyjaśnieniu różnic między herbem  a godłem.

Podczas spotkania dzieci mile zaskoczyły naszych gości , bo pomimo, że temat był bardzo trudny, to wykazały się dużą wiedzą. Okazało się, że dzieci doskonale znają polskie symbole narodowe – godło, flagę i hymn. Zapamiętały, co oznaczają kolory – biel i czerwień.

glagiWiedzą też, że hymn narodowy grany jest z okazji świąt

i uroczystości państwowych,

a także z okazji różnych wydarzeń sportowych

i słuchamy go zawsze

w postawie na baczność. Wiedziały, że „Mazurek Dąbrowskiego” powstał we Włoszech, a autorem słów jest

Józef  Wybicki.

Zapamiętały też  trzy ważne daty: 11 Listopada – Święto Niepodległości, 2 Maja – Dzień Flagi i 3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja.

Na zakończenie spotkania prowadzący wyraził  nadzieję i zarazem prośbę do dzieci by były strażnikami symboli narodowych.

IPN dyplomy