Tajemnice wszechświata

14.03.2016 r. przedszkolaki z grupy V udały się do Akademii Górniczo- Hutniczej by wziąć udział w warsztatach „Dotknij wszechświata”.
– „Jak wygląda Ziemia w środku?”
– „Co wpływa na kształt księżyca który widzimy na niebie?”
– „Co to jest droga mleczna?”
– „Czy słońce jest największym obiektem układu słonecznego?”
To tylko nieliczne pytania na które znaleźliśmy odpowiedź w trakcie warsztatów. Nasze spotkanie uświadomiło nam, że każdy przy odrobinie wyobraźni i pomysłowości może lepiej odkryć tajemnice fascynującego kosmosu. Używając pomarańczy, patyka, pineski i latarki, obserwowaliśmy ruch obrotowy Ziemi. Doświadczenie to pozwoliło nam zrozumieć w jakim czasie Ziemia obraca się wokół własnej osi i jak ważne jest Słońce dla życia na naszej planecie. Osobiście sprawdziliśmy też jak działa grawitacja – poddając sile przyciągania ziemskiego przedmioty o różnej wadze. Najwięcej radości sprawiło nam puszczanie meteorytów i tworzenie krajobrazu księżycowego. Aby poczuć się jak prawdziwi kosmonauci pani prowadząca warsztaty zaprosiła nas na wystawę przedstawiającą wyobrażenia artystów o kosmosie. Ogromne kosmiczne fotografie, piękne szklane rzeźby, kolorowe pryzmaty wywarły na nas niezapomniane wrażenia.
Wszechświat interesuje ludzi od tysięcy lat, mimo postępu wciąż ukrywa przed nami swoje tajemnice, kto wie,  może to właśnie nam uda się poznać dotąd nie odkryte fakty…

zdjecie1 zdjecie2 zdjecie3 zdjecie4 zdjecie5 zdjecie6 zdjecie7 zdjecie8