Na tropie prehistorycznych gadów

dinozaur-ruchomy-obrazek-0021

Drodzy Rodzice

Dinozaury fascynują większość dzieci,

dlatego dziś zapraszamy nasze kochane Przedszkolaki

do świata tych prehistorycznych gadów.

Zapraszamy do zabawy w paleontologów.

Szukajcie szkieletów dinozaurów, tropcie ich ślady,

ale co najważniejsze – dobrze się przy tym bawcie !


Dino Pląsy

      Aby wprowadzić naszych małych archeologów w prehistoryczny świat dinozaurów zapraszamy do zapoznania się z piosenką, której tekst odnajdziecie Państwo w załączniku nr 1. W poniższym linku znajdą Państwo również podkład muzyczny. Muzyka na pewno jest znana Państwu bardzo dobrze ale słowa o naszym dinozaurze również do niej pasują.

Jest to piosenka z pokazywaniem:

  • rozwija koordynację wzrokowo – ruchową:
  • wymaga koncentracji uwagi: dziecko jednocześnie śpiewa i pokazuje ustalony ruch;
  • doskonali pamięć sekwencyjną – wymaga zapamiętywania określonych ruchów ciała;
  • ułatwia zapamiętywanie tekstu piosenki.

Załącznik nr 1- piosenka

 

Proponujemy jeszcze jedną piosenkę, którą zaśpiewa Wam Pan Tenorek


Archeologiczne odkrycie

Marzeniem każdego paleontologa jest własnoręczne odnalezienie szkieletu dinozaura. W załączniku nr 2 odnajdziecie karty do wydrukowania (szkielety i dinozaury).

        Wersja łatwiejsza: ilustracje dinozaurów układamy przed dzieckiem, szkielety można „zakopać” w miseczce   z suszonym pokarmem (ryżem, kaszą manną, soczewicą) lub piaskiem. Zadaniem dziecka jest odszukać ukryte szkielety rączką lub rozdmuchać zawartość miseczki.

       W wersji trudniejszej:  dla dzieci nieco starszych możemy dodatkowo ilustracje ze szkieletami pociąć na kawałki (2 części), wówczas dziecko dodatkowo musi „złożyć szkielet”.

Taka zabawa korzystnie wpływa na zmysł dotyku, zapewni doznania węchowe oraz słuchowe (mieszanie i przesypywanie pokarmu). Dodatkowo składanie szkieletu ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz analizę i syntezę wzrokową. Rozdmuchiwanie wydłuża  fazę wydechową i pogłębia oddech.

dinozaur-ruchomy-obrazek-0123

Załącznik nr 2 – szkielety

Załącznik nr 2  – szkielety c.d.

Szkielety dinozaurów

         Proponujemy również poszukać jak najwięcej dinozaurów. Poniższy materiał zawiera dwie karty – pierwszą z ilustracją wieloelementową, drugą z kartą kontrolną do wypisania liczby poszczególnych obrazków. Kart można użyć na różne sposoby, między innymi do poszukiwania i obliczania, ile dinozaurów danego rodzaju znajduje się na ilustracji. Powodzenia !

Ile dinozaurów się schowało

Teraz Waszym zadaniem będzie narysowanie drogi od dinozaura do jaja, po wyznaczonym przerywaną linią śladzie.

Dinozaury – Droga po śladzie


Na tropie skamielin

Poszukiwanie skamielin to wielka przygoda, a wydobywanie ich to prawdziwe wyzwanie. Aby stworzyć lodowe skamieniałości potrzebujemy plastikowego pojemnika, małych zabawek (np. z jajek niespodzianek, figurek itp.) oraz wody.zabawki wkładamy do pojemnika, zalewamy wodę i umieszczamy w zamrażarce. Przed wyjmujemy pojemnik, lód kładziemy w miejscu, gdzie może się bezpiecznie roztapiać. Waszym zadanie jest wydobycie skarbu z lodu. Jako narzędzi do wykopalisk można użyć młotka, łyżki lub drewnianego klocka.

dinozaur-ruchomy-obrazek-0076

         Zapraszamy również w daleką przeszłość i poznajcie jakie dinozaury żyły kiedyś przed nami.

Wyprawy w daleką przeszłość

          Możecie również w poniższym materiale, który zawiera 6 kart z obrazkami (w miejscu kropek) wypełnić stempelkami, plasteliną lub odciskami palców.

Dinozaur wyklejanka – odciski palców


Wytęż wzrok

Roztargniony dinozaur zapominał, gdzie ukrył jajka. Pomóż mu je odzyskać. Na obrazku w załączniku nr 3 znajduje się karta pracy, na której postaraj się znaleźć jaja dinozaurów, a następnie je pokoloruj i je policz.

Załącznik nr 3 – gdzie są jajka

dinozaur-ruchomy-obrazek-0086

           Materiał poniżej zawiera 21 kart składających się na książeczkę oraz kartę tytułową. Do przygotowania książeczki potrzebne będą rzepy samoprzylepne. Materiałów można również użyć w formie plansz, na których dzieci mogą ustawiają odpowiednie kartoniki. W skład książeczki wchodzą ćwiczenia kategoryzacji, sortowania, liczenia, rozpoznawania kolorów i kształtów.

Dinozaur –  zręczna książeczka


Jeden, dwa, trzy policz Ty !

          Jeśli lubicie układać puzzle – to mamy dla Was dobrą zabawę . Każda układanka ma trzy stopnie trudności – części są podpisane: cyframi, kropkami jak na kostce do gry lub trzeba poradzić sobie samodzielnie. Morze zrobicie wyścigi – kto szybciej układa?

dinozaur-ruchomy-obrazek-0035Dinozaur puzzle do liczenia


Zabawy matematyczne z dinozaurami

          Wytnij figurę geometryczną i znajdź taki sam kształt na figurze

dinozaur-ruchomy-obrazek-0078

Dinozaur figury

A teraz poćwicz pamięć i zagrajcie w dinozaury me-mory (karty należy wydrukować dwa razy)

Me-mory dinozaury


Dziękujemy za uwagę

Jeśli dobrze się bawiłeś to dyplom dla Ciebie jest tu: Dyplom

naklejki-cute-baby-cartoon-triceratops

Udostępnij