Warsztaty laboratoryjne cz. 1

„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!”

                                             Konfucjusz

 

Inspiracją do stworzenia warsztatów laboratoryjnych w naszym przedszkolu jest wyjście naprzeciw potrzebom poznawczym dzieci. Ważnym elementem nauki jest rozwój u dzieci ich naturalnej pasji odkrywania świata poprzez ciekawe eksperymenty, które pokażą zjawiska z najbliższego otoczenia. Dziecko z własnej woli podejmuje działalność, aby zaspokoić potrzebę poznawania otoczenia. W trakcie zabawy badawczej dziecko odkrywa nieznane mu dotychczas właściwości przedmiotów i zjawisk.

Badaniu, obserwacji i odkrywaniu właściwości rzeczy i zjawisk towarzyszy napięcie, które dostarcza dziecku różnorodnych przeżyć: zadowolenia, satysfakcji, radości z tego, że coś poznało, odkryło, doszło do jakiegoś wniosku. Ten ładunek pozytywnych emocji, jakie niesie ze sobą zabawa badawcza, sprawia, że ma ona ogromny wpływ na rozwój i wychowanie dziecka.

Przewidzieliśmy realizację 28 warsztatów (jeden warsztat w tyg. dla każdej grupy). Plan warsztatów został przygotowany i dostosowany do wieku dzieci/grupy, ich możliwości i zainteresowań.

W pierwszym tygodniu warsztatów wraz z grupami 5 i 6 latków szyfrowaliśmy wiadomości/obrazki pisane i tworzone za pomocą poznanych atramentów sympatycznych: z soku z cytryny, mleka i sody oczyszczonej. Następnie nauczyciel prowadzący odszyfrował te wiadomości za pomocą wysokiej temperatury (żelazko, ogień), a dzieci samodzielnie za pomocą soku z buraka. Odszyfrowane wiadomości przedszkolaki jako pamiątkę zabrały do domu.

Z młodszymi grupami 3 i 4 latków pobawiliśmy się „kolorami”, tworząc tęczowe obrazki z cukierków i wspaniale mleczne kompozycje malując na mleku barwnikami spożywczymi. Zabawa była przednia a i cukierki smaczne 🙂

Po realizacji zajęć mamy nadzieję, że dzieci rozwiną w sobie ciekawość do własnego badania i doświadczania okolicy.

Natalia Dziedzic i Agnieszka Mochalska,

nauczyciele Przedszkola Niepublicznego „Iskierka”

Warsztaty chemiczne 2021

Warsztaty chemiczne 2021

Warsztaty chemiczne 2021

Warsztaty chemiczne 2021
Warsztaty chemiczne 2021

Warsztaty chemiczne 2021

Warsztaty chemiczne 2021

Warsztaty chemiczne 2021

Warsztaty chemiczne 2021

Warsztaty chemiczne 2021

Warsztaty chemiczne 2021

Warsztaty chemiczne 2021
Warsztaty chemiczne 2021

Warsztaty chemiczne 2021

Udostępnij