Warsztaty w Muzeum Etnograficznym

 

      6.XI.2015 r. grupa 3 i 4 wybrała się do Muzeum Etnograficznego w Krakowie w ramach warsztatów pt: 'Laboratorium zabawki’. Po wejściu zostawiliśmy szybko ubrania w szatni i wyruszaliśmy pod opieką pani przewodnik zwiedzać muzeum. Już pierwsze eksponaty wszystkich zainteresowały – drewniana chata kryta słomą połączona z oborą. Obok buda dla pieska. Dzieci zadawały pytania, wszystko je ciekawiło. Tuż obok górski domek – wszyscy chętnie wzięliby go ze sobą, byłby doskonały do zabawy!
dasda I już następny etap zwiedzania. Mroczna izba z drewnianym łóżkiem, wiszącą kołyską i licznymi sprzętami z drewna. Tu czekała na nas zagadka – jakie zwierzęta mieszkały z ludźmi? Rozpoczęły się poszukiwania! Chłopcy wypatrzyli kurze jajka, mały płotek…tak, kury!  Pani przewodnik ciekawie opowiadała o zgromadzonych przedmiotach, a wszyscy z zainteresowaniem oglądali wystrój – maluchy zachowywały się wspaniale.
To nie pierwsza nasza wizyta w muzeum – wszyscy znają zasady – nie rozmawiamy o nie dotykamy eksponatów!
dsada  Ruszyliśmy zwiedzać inne sale. Na pierwszym piętrze oglądaliśmy stroje ludowe z różnych regionów. Trudno znaleźć ten krakowski, bo wszystkie piękne, bogato zdobione. I już byliśmy w sali z zabawkami. Pani przewodnik wskazywała zabawki, wiele z nich miało ponad 100 lat! Wyglądały ciekawie – ale niestety – eksponatów nie wolno dotykać !  I tu też czekała na dzieci niespodzianka. Pani przewodnik miała przygotowane repliki starych zabawek! Ale zrobiło się wesoło – drewniana małpka się wspinała, konik kłaniał, był też pistolet, laleczka, bąk – każdy mógł się nimi pobawić i okazało się, że taki zabawki cieszą też dzieci obecnie.
 adada Na koniec Pani przewodnik zaproponowała, aby każdy przygotował sam dla siebie drewnianą zabawkę. Dzieci zasiadły przy stolikach i pięknie zdobiły drewniane ptaszki. To będzie doskonała pamiątka z wizyty w muzeum!

zdj1 zdj2 zdj3 zdj4 zdj5 zdj6 zdj7 zdj8 zdj9 zdj10 zdj11 zdj12 zdj13 zdj14 zdj15 zdj16 zdj17 zdj18 zdj19 zdj20 zdj21 zdj22 zdj23 zdj24 zdj25 zdj26

Udostępnij