Wielkanocne zwyczaje

Gdzie można dowiedzieć się, jak przygotowywano się 100 lat temu do Świąt Wielkanocnych? Przedszkolaki z „Iskierki” wiedzą to doskonale.
Wystarczy wybrać się do Muzeum Etnograficznego. W izbie, w której kiedyś mieszkała liczna rodzina, cała nasza grupa też się zmieściła. Z ciekawością słuchaliśmy opowieści pana przewodnika. Wiemy, że kiedyś spano na zapiecku, kołyska zwisała z sufitu, a kury spacerowały po całym pomieszczeniu.
Zdziwił nas wygląd palmy wielkanocnej – kiedyś była w niej gałązka z drzewa iglastego, bukszpanu, bazie i papierowe kwiatki. Miały one zachęcać t e prawdziwe, aby zaczęły szybko kwitnąć.

Wszystkim bardzo podobało się poszukiwanie pisanki z określonym wzorem. W obserwacji pomagały wielkie lupy.

Życzymy wszystkim, żeby w te święta zostali obdarowani pisanką z kurą – symbolem dużej sympatii !

Wesołych Świąt !

zdjecie1 zdjecie2 zdjecie3 zdjecie4 zdjecie5 zdjecie6 zdjecie7 zdjecie8 zdjecie9 zdjecie10 zdjecie11