„Muzyka i powietrze”- warsztaty w Filharmonii Krakowskiej

20 listopada przedszkolaki z GR V przybyły do Filharmonii poznać kolejne muzyczne tajemnice.

Po otwarciu olbrzymiej skrzyni i wyciągnięciu z niej wielkiej księgi, dowiedzieliśmy się , że aby odkryć tajemnice muzyki i powietrza potrzebne nam będą, niezwykłe postacie:

• wiatr -szalony, zakręcony,
  • lisica – chytruska, mądralińska,
  • mysz- zdenerwowana i wiecznie niezadowolona.

Nasi pomocnicy pomogli nam odnaleźć mieszkańców lasu, grających na instrumentach dętych. Nie trzeba było długo prosić, bo przybysze z wielką chęcią zagrali dla dziecięcej publiczności.

I tak kolejno:

• Sowa na fletach koncertowym, altowym i pikolo utwory F.Chopina „Wariacje na temat Rossiniego”,                             J. Polaczyka „Pienińskie pantomimy”.
  • Szlachetne bobry na fagocie z drzewa jaworowego utwory Bozza „Barlaska”,E Ozi „Mała sonata”.
  • Skrzaty leśne na trąbkach, saksofonach, puzonach utwory

Jima Cifelli „ Let it Groove”, Titto Puentina „Oye  como va”, H. Monciniego „Różowa pantera”.

Muzykowanie leśnych mieszkańców przywołało na salę koncertową  samego króla lasu.
Niezwykły gość opowiedział  nam historię powstania organów- największego instrumentu muzycznego grającego dzięki sile powietrza. Oglądaliśmy elementy z jakich się składa: szafę organową, prospekt, wiatrownicę, miech,stół gry. Dowiedzieliśmy się też,  że organy Filharmonii Krakowskiej kosztowały 1.000.000 dolarów.

Na  zakończenie naszego muzycznego spotkania, słuchając utworu Leona Boellmana „Modlitwa z Suity Gotyckiej”, poznaliśmy niezwykłą  moc 50 organowych głosów,  wydobywających się  z 3000 piszczałek.