Zamek Wawelski

14 stycznia dzieci z grupy V uczestniczyły w warsztatach na Zamku Wawelskim pt. „Królowie na Wawelu – życie codzienne w zamku”.  Podczas spotkania pan przewodnik oprowadził grupę po wielu pięknych komnatach, dzięki czemu mogliśmy dowiedzieć się jak wyglądało życie codzienne królów i ich najbliższej rodziny. Mieliśmy możliwość podziwiać wysokie pomieszczenia oraz piękne obrazy, które je zdobiły. Największe sale były przeznaczone na bale. Jedna z nich była salą tronową, ponieważ na środku znajdował się tron królewski. Najbardziej zaciekawiły nas pomieszczenia sypialniane, w których znajdowały się łóżka niczym jak dla dzieci. Pan wytłumaczył nam, że to nie wynikało z tego, że mieszkańcy zamku byli mali lecz dlatego, że spali w pozycji półsiedzącej ponieważ twierdzono, że taka pozycja była lekiem na bóle głowy. Życie na zamku nie było proste. Zimą ogromne pomieszczenia dogrzewano kominkami, jednak aby uniknąć pożaru, na noc je gaszono. Dlatego łóżka posiadały baldachimy jak dla księżniczek, ale teraz już wiemy, że nie spełniały one funkcji ozdobnych lecz zadaniem ich było utrzymanie ciepła nad łóżkiem.

Warsztaty te były dla nas bardzo ciekawe, w zamku znajdowało się mnóstwo interesujących dla nas przedmiotów a nasza ciekawość rodziła wiele pytań, na które pan przewodnik chętnie i wyczerpująco nam odpowiadał.

zdj1 zdj2 zdj3 zdj4